Cilt BakımıGüzellik

Kapalı Komedon Nasıl Geçer?

Sivilce veya akneye göre daha az bilinen bir terim olan komedon, yüz, çene, alın ve burunda görülebilen siyah nokta, akne veya sivilce benzeri cilt problemleri olarak tanımlanabilir.

Sivilceye göre daha az rahatsız edici ve tedavisi kolay olan komedon, açık ve kapalı komedon olarak sınıflandırılır. Cilt gözeneklerinin tıkanması sonucu oluşan komedonları tedavi etmek için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemler arasında dermatologlar tarafından uygulanan tedaviler, düzenli bir cilt bakımı ve komedon çıkarmaya yardımcı olan bantlar yer alır.

Genel olarak bakıldığında, kapalı komedonlar; yağ bazlı cilt bakım ürünleri, hormonlar veya genetik yatkınlık nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca stres ve bazı ilaçların kullanımı da bazı kişilerde komedon oluşumuna neden olabilir. Komedon, akne gibi bir cilt probleminin türü olduğu için akne tedavisi ile benzer bir yöntem uygulanabilir. Bu durumda, salisilik asit, benzoil peroksit gibi topikal uygulamalar işe yarayabilir.

Peeling Yapın

Kapalı komedon sorunu olan birine yapılacak ilk öneri, peeling kullanması yönünde olacaktır. Ciltteki ölü deriler, makyaj ve kir kalıntılarından arındırmak için ince granüller içeren bir peeling, ciltte akne ve kapalı komedon oluşumunu önlemek ve var olan problemleri azaltmak için atılabilecek ilk adımdır.

Cilt tipinize bağlı olarak, haftada bir veya iki kez peeling yaparak başlayabilirsiniz. Peeling seçiminde, yine cilt tipinize göre karar verdiğinizden emin olun. Örneğin, aktif bir sivilce sorununuz varsa, büyük granüllü peeling ürünleri cildinizi çizebilir ve mevcut akne sorununu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle cildi nazikçe soyan ve temizleyen içerikler daha iyi bir seçim olabilir.

Salisilik Asit İçeren Tonikler Kullanın

Asit sözcüğü bazıları için kulağa korkutucu gelse de cilt bakımında kullanılan salisilik asit, hyalüronik asit gibi içerikler, cilt güzelliği ve temizliğini korumada en iyi yardımcılardır. Ciltte sivilce, akne, siyah nokta ve komedon sorunları ile uğraşan kişiler için en etkili ürünlerden biri, cilt tipinize uygun bir temizleme jeli ile cildinizi kirden arındırdıktan sonra, salisilik asit içeren tonik uygulamaktır.

Salisilik asit içeren tonikler, hem gözenekleri kir ve kalıntılardan arındırmak hem de komedon ve sivilce oluşumunu önlemek için iyi birer yardımcı olacaktır.

Düzenli Nemlendirici Kullanın

Sivilce sorunu, genellikle yağlı ve karma ciltli kişilerde daha fazla görülebilir. Bazen yağlı bir cilt tipine sahip olan kişiler, ekstra nemlendiriciye ihtiyacı olmadığını düşünse de bu yanlış olabilir. Herkesin, cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanmaya ihtiyacı vardır. Sivilce oluşumuna meyilli yağlı veya karma bir cildiniz varsa, su bazlı ve doğal içerikli nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Kapalı Komedon için Ürünler Nelerdir?

Kapalı komedon sorununuz varsa, onların birer aktif sivilceye dönüşmelerini önlemek için doğru ürünleri ve içerikleri kullanmalısınız. Kapalı komedon için ürünler denildiğinde, akla genellikle salisilik asit, glikolik asit, mandelik asit gibi içerikler gelmektedir. Bu asitleri içeren tonikler, yüz temizleme ürünleri ve serumlar kullanmak, mevcut sorunu azaltmak ve yeni komedon oluşumunu önlemede en iyi yardımcınız olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu